Usuwanie żylaków za pomocą skleroterapii to zabieg, w którym w celu zamknięcia chorego naczynia żylnego wykorzystuje się preparat chemiczny w postaci płynu lub piany.

Substancja po podaniu do naczynia powoduje zniszczenie jego warstwy wewnętrznej, co w konsekwencji doprowadza do zamknięcia, zwłóknienia i docelowego zaniku żylaka. 

Skleroterapia - zabieg usuwania żylaków

Dla kogo przeznaczony jest zabieg skleroterapii?

Zabieg skleroterapii przeznaczony jest dla osób posiadających niewydolność żył o mniejszym kalibrze

  • Żyły siatkowate lub pajączki 
  • Venulektazje i teleangiektazje 
  • Żylaki miejsc intymnych
  • Częściowa niewydolność żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej 
  • Żyły spływu bocznego
  • Perforatory żylne
  • Zmiany naczyniowe na piersiach 
  • Zmiany naczyniowe na pośladkach 

Zabieg można rozważyć u osób, u których doszło do wznowy po innym zabiegu lub po przebytym zapaleniu/zakrzepicy w naczyniach.Jest to zabieg bardzo bezpieczny i może być wykonany u osób niemalże w każdym wieku. 

Kiedy stosujemy zabieg skleroterapii?

  1. Zabieg skleroterapii jest szybki i bezpieczny dla pacjenta

  2. Nie wymaga hospitalizacji,  pozabiegowego leżenia oraz znieczulenia 

  3. Możliwy do wykonania niemalże u każdego pacjenta przez cały rok

  4. Konieczne wcześniejsze wykonanie badania usg żył doppler

Rodzaje schorzeń leczonych poprzez skleroterapię

Venulektazje i teleangiektazje

Te dziwne nazwy opisują zmiany, jakie nazywamy potocznie pajączkami. Są to najczęstsze wskazania do wykonania zabiegu. Dla takich zmian zabieg skleroterapii jest zazwyczaj najlepszym wyborem. Do usuwania tego typu naczynek używa się zarówno formy płynnej, jak i spienionej.

Zmiany w miejscach intymnych

Żylaki miejsc intymnych, czyli najczęściej żylaki warg sromowych są dość wstydliwym tematem u wielu kobiet. Mogą pochodzić z niewydolnych żył miednicy mniejszej, splotów okołoodbytniczych lub stanowić przedłużenie żył kończyn dolnych. Zmiany tego typu oprócz krępującego wyglądu u wielu pacjentek powodują również dolegliwości bólowe. Skleroterapia jest tutaj zabiegiem z wyboru.  Najczęstszym typem zabiegów w takich przypadkach jest skleroterapia pianowa pod kontrolą usg.

Perforatory żylne

Perforatory to połączenia żył położonych głęboko z naczyniami powierzchownymi. Są bardzo częstym powodem żylaków, zwłaszcza w okolicach kostek i po bocznej stronie uda. Bardzo często stanowią one przyczynę powstania owrzodzenia żylnego. Zabieg skleroterapii dzięki podaniu preparatu w formie płynu/piany bardzo łatwo i dokładnie wypełnia światło perforatora i w sposób skuteczny usuwa go. Zabieg skleroterapii jest zabiegiem z wyboru dla tego typu zmian.

Zmiany na piersiach

Częstym problemem wielu kobiet są poszerzone naczynia na piersiach lub tuż poniżej linii podpiersiowej. Przyczyna takich zmian może być bardzo różna. Mogą powodować je zmiany w gruczołach sutkowych, zaburzenia hormonalne lub źle dobrany biustonosz. Problem poszerzonych naczyń w tym miejscu należy zgłosić lekarzowi. Doktor powinien wykonać badanie piersi. Po takim badaniu można przeprowadzić zabieg usunięcia poszerzonych naczyń. Do tego rodzaju zmian stosuje się skleroterapię płynną i pod postacią piany.

Zmiany na pośladkach

To zmiany, które dotykają najczęściej osoby aktywne fizycznie. Przyczyna może być różna, od defektów estetycznych, aż po przebicia żylne z naczyń okołoobytniczych. Zmiany w tych okolicach mogą być skutecznie eliminowane zabiegiem skleroterapii pianowej

Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii

  • Ciąża 
  • Gorączka powyżej 38 stopni
  • Nasilone zmiany zapalne skóry 
  • Niektóre wady (np. ubytek przegrody międzyprzedsionkowej)
  • Brak możliwości poruszania się po zabiegu 
  • Reakcja uczuleniowa na któryś z podawanych preparatów

Przygotowanie, przebieg i zachowanie po zabiegu

Przed każdym zabiegiem skleroterapii pacjent powinien mieć wykonane badanie usg. Jest ono kluczowe dla prawidłowego, bezpiecznego i skutecznego wykonania zabiegu...

  • Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badania usg doppler żył
  • Brak konieczności odstawienia większości leków 
  • Przed zabiegiem można jeść i pić 
  • Przed i po zabiegu można uprawiać sport 
  • Nie jest konieczne zwolnienie lekarskie 
  • Na zabieg najlepiej zabrać sportowe ubranie i wygodne buty 

Przed każdym zabiegiem skleroterapii pacjent powinien mieć wykonane badanie usg. Jest ono kluczowe dla prawidłowego, bezpiecznego i skutecznego wykonania zabiegu. Badanie usg powinno być przeprowadzone przez tego samego lekarza, który wykonuje zabieg. Badanie może być przeprowadzone w tym samym dniu, w którym odbędzie się skleroterapiaDo samego zabiegu skleroterapii nie trzeba się w szczególny sposób przygotowywać. Nie powinniśmy odstawiać większości leków. Należy jeść i pić to, co zwykle każdego innego dnia. Nie ma znacznie pora dnia, w jakiej wykonujemy zabieg. W dniu zabiegu możemy normalnie funkcjonować i nie musimy rezygnować z naszych nawyków. Jeżeli jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie to po zabiegu możemy wykonać trening aerobowy (najlepiej bieganie/szybki marsz).

Zabieg skleroterapii polega na podawaniu do światła naczynia specjalnego preparatu. Stężenie leku jest oddzielnie dobierane do każdego leczonego naczynia. Preparat znajduje się w strzykawce...

  • Czas trwania około 30 min
  • Konieczność spaceru po zabiegu (od 20 min do 40 min)
  • Nie wymaga znieczulenia 
  • Nie wymaga hospitalizacji 

Zabieg skleroterapii polega na podawaniu do światła naczynia specjalnego preparatu. Stężenie leku jest oddzielnie dobierane do każdego leczonego naczynia. Preparat znajduje się w strzykawce i podany jest do światła naczynia odpowiednią, bardzo cienką igłą. W mojej praktyce podczas jednego zabiegu używam różnych preparatów i technik podania. Uzależniam to od typu naczynia, jakie w danym momencie jest leczone. Część naczyń lepiej reaguje na skleroterapię pianową, a inne na skleroterapię płynową.  Wielkość zabiegu zależy od dawki preparatu dostosowanej indywidualnie do pacjenta. W przypadku skleroterapii pianowej ogranicznikiem jest ilość powietrza.

Przed każdym zabiegiem wykonywane jest usg sprawdzające aktualny stan naczyń. Procedura rozpoczyna się od przygotowania pacjenta (badanie wstępne,rozmowa, dezynfekcja skóry, itp.). Następnie po prawidłowym ułożeniu kończyny preparat podawany jest do światła chorej żyły. Kończyna jest podnoszona do góry, co ma spowodować zmniejszenie średnicy żyły oraz zmniejszenie ilość przebywającej w niej krwi. W celu maksymalizacji skuteczności i bezpieczeństwa całość procedury wykonywana jest pod kontrolą USG. W zależności od wielkości i położenia żyły dobierane są różne stężenia substancji aktywnej. Po podaniu sklerozantu ściana naczynia styka się z nim i ulega obliteracji, czyli upraszczając zamknięciu.

Po zabiegu skleroterapii pielęgniarka przykleja na kończynę specjalne pady/waty. Mają one za zadanie zwiększyć napór na zamykane naczynia i zoptymalizować jego skuteczność...

  • Konieczny spacer (około 30 min)
  • Można uprawiać sport 
  • U pewnej grupy pacjentów wymagane są wyroby uciskowe 
  • Stosować zalecone maści i kremy 

Po zabiegu skleroterapii pielęgniarka przykleja na kończynę specjalne pady/waty. Mają one za zadanie zwiększyć napór na zamykane naczynia i zoptymalizować jego skuteczność. U pewnej grupy pacjentów zakładana jest pończocha. Po zabiegu skleroterapii pacjent jest w pełni sprawny.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa wskazane jest jak najszybsze rozpoczęcie chodzenia. Spacer ma za zadanie zwiększenie przepływu krwi (czas trwania około 30-45 minut). Po zabiegu w kolejnych dniach pacjent powinien stosować zalecone maści. Mają one na celu jak najszybsze uzyskanie pożądanego efektu estetycznego.

W kolejnych dniach po zabiegu na nodze widoczne są liczne siniaki. Nastrzyknięte naczynia często są czerwone i brązowe. Niektóre miejsca mogą być tkliwe. Z czasem siniaki zanikają...

  • Występują siniaki
  • Efekt zabiegu po około 3-5 tyg.

W kolejnych dniach po zabiegu na nodze widoczne są liczne siniaki. Nastrzyknięte naczynia często są czerwone i brązowe. Niektóre miejsca mogą być tkliwe.  Z czasem siniaki zanikają. Większe naczynia przez dłuższy czas mogą być wyczuwalne w dotyku. Jest to normalne, ponieważ żyła musi mieć czas na wchłonięcie. Często w pierwszym tygodniu po zabiegu dochodzi do znacznej redukcji średnicy naczyń, po czym w okresie około 2-3 tyg od zabiegu zaczyna być wyczuwalny przy ucisku jeden lub kilka fragmentów naczynia. Sytuacja ta nie jest niczym groźnym, wskazuje jednak, że powinniśmy udać się do naszego lekarza. Doktor nakłuje naczynie i spowoduje jego opróżnienie.

Końcowego efektu większości zabiegów możemy spodziewać się po około 4 – 5 tyg. Ważne jest, aby do tego czasu unikać opalania się.   

Noszenie wyrobów uciskowych jest dość sporną kwestią. Istnieją różne teorie tłumaczące skuteczność lub brak skuteczności kompresjoterapii po zabiegach. Osobiście do swoich pacjentek...

  • Pończochy nie są konieczne u wszystkich pacjentów 
  • Pończochy powinny być specjalnie dobrane 

Noszenie wyrobów uciskowych jest dość sporną kwestią. Istnieją różne teorie tłumaczące skuteczność lub brak skuteczności kompresjoterapii po zabiegach. Osobiście do swoich pacjentek podchodzę bardzo indywidualnie. Stosuję wyroby uciskowe w sytuacjach, gdy uważam, że są one konieczne oraz odstępuję od ich stosowania, gdy moim zdaniem nie ma to sensu. W przypadku zalecenia noszenia wyrobów uciskowych stosuje się je od 3 do 14 dni po zabiegu skleroterapii

Całkowicie inaczej wygląda sytuacja noszenia wyrobów uciskowych, jako profilaktyki niewydolności żylnej i choroby zakrzepowo - zatorowej.    

Jak działa zabieg skleroterapii?

Ogólnie zabieg skleroterapii polega na wprowadzeniu do światła substancji, która ma za zadanie uszkodzenie struktury wewnętrznej naczynia, co powinno doprowadzić do jego zwłóknienia i zaniku. Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu zależy od skali uszkodzenia wewnętrznej struktury żył. Komórki, które ulegają uszkodzeniu nazywane są śródbłonkiem.

Podczas zabiegu naczynie zostaje niemalże od razu wyłączone z krwioobiegu. Do całkowitego uszkodzenia dochodzi od 15 min do 4 tygodni od podania preparatu. Bezpieczeństwo zabiegu polega na tym, że preparat po uszkodzeniu naczynia w miejscu podania bardzo szybko ulega neutralizacji w wyniku rozcieńczenia. Dzięki temu lek działa tylko na ograniczonym obszarze.

W wyniku działania leków podawanych podczas skleroterapii dochodzi do uszkodzenia śródbłonka. Powoduje to odsłonięcie kolejnej warstwy naczynia, czyli włókien kolagenowych, które normalnie zakrywa śródbłonek. Ukazanie się tych struktur rozpoczyna proces trwałego zniszczenia. Kluczowe jest znalezienie złotego środka w stężeniu podawanego preparatu. Preparat musi być na tyle silny, aby trwale uszkodzić naczynie, ale jednocześnie na tyle słaby, aby nie doprowadzić do zakrzepicy. Ta subtelna różnica jest kluczowa dla skutecznego i bezpiecznego leczenia. Przy braku znalezienia złotego środka zabieg skleroterapii może okazać się nieskuteczny lub dać pewne powikłania.

Ściana naczynia może być niszczona w różny sposób.

Może to być różnica pH, działanie zimna lub ciepła. Skuteczne mogą być czynniki mechaniczne, chemiczne i fizyczne. Ważne jest, aby zniszczenie było trwałe.

Jeżeli dojdzie tylko do częściowego uszkodzenia to najprawdopodobniej spowoduje to rekanalizację,  czyli wtórny powrót przepływu krwi w naczyniu. Jeżeli po zabiegu przepływ w naczyniu jest zachowany to naczynie ma szansę na regenerację. Zdolność naczyń do odtwarzania jest ogromna, więc aby jej uniknąć konieczne jest kompletne zniszczenie.

Jakich preparatów używamy w skleroterapii?

Detergenty

Preparaty z tej grupy wykorzystywane do skleroterapii powodują oddziaływanie z lipidami (tłuszczami znajdującymi się w ścianie naczynia). Dochodzi do uszkodzenia „cementu międzykomórkowego”. Preparaty tego typu są dość trudne w użyciu. Ze względu na trudną rozpuszczalność problematyczne jest równomierne pokrycie warstwy wewnętrznej naczynia preparatem. Substancje działają w sposób bardzo szybki i całkowite uszkodzenie naczynia następuje w ciągu sekund po jego podaniu. 

Do najpopularniejszych leków z tej grupy należą:

  • morrhuan sodu (SM), 
  • oleinian etanoloaminy (EO),
  • STS i POL.

Preparaty z tej grupy należą do bezpiecznych środków. 

Substancje osmotyczne

Substancje osmotyczne działają jak pompy wysysające wodę ze ścian naczyń. Brak wody skutkuje zniszczeniem ściany. Podczas działania preparatów dochodzi również do zmiany potencjału elektrycznego ściany naczynia. Substancje z tej grupy działają wolniej niż z grupy detergentów i uszkodzenie naczynia następuje po około 3 minutach od podania.

Do preparatów z tej grupy możemy zaliczyć: 

  • Stężoną glukozę, 
  • Hiperosmotyczną sól,
  • Glicerynę.

Są to substancje bardzo bezpieczne.

Substancje chemiczne

Leki podawane podczas skleroterapii należące do tej grupy działają na kilka sposobów. Po pierwsze uszkadzają naczynie poprzez jego chemiczne uszkodzenie. Oddziaływują również na „cement międzykomórkowy” destabilizując go. Podczas stosowania tych środków do uszkodzenia naczynia dochodzi po około 5 minutach.

Typy zabiegu skleroterapii

Skleroterapia płynnym preparatem to jeden z najpopularniejszych zabiegów używanych do eliminacji niewydolnych naczyń żylnych. Do zabiegu używa się środka o danym stężeniu dobranym...

Skleroterapia płynnym preparatem to jeden z najpopularniejszych zabiegów używanych do eliminacji niewydolnych naczyń żylnych. Do zabiegu używa się środka o danym stężeniu dobranym w zależności od wielkości i położenia naczynia. Jest zabiegiem przeznaczonym głównie do naczyń o niewielkiej średnicy

Skleroterapia za pomocą piany w momencie wprowadzenia zrewolucjonizowała podejście do leczenia żył. Zabieg otworzył przed skleroterapią nowe horyzonty. Stało się możliwe leczenie...

Skleroterapia za pomocą piany w momencie wprowadzenia zrewolucjonizowała podejście do leczenia żył. Zabieg otworzył przed skleroterapią nowe horyzonty. Stało się możliwe leczenie nie tylko niewielkich zmian naczyniowych, ale również głównych pni. Technika stała się pierwszą realną alternatywą dla klasycznych operacji

W metodzie tej wykorzystuje się formę spienioną preparatu. Pianę uzyskuje się przez mieszanie za pomocą dwóch specjalnych strzykawek i adaptera. Po kilkunastu rytmicznych ruchach tłokiem uzyskuje się gęstą pianę. 

Taka forma leku dużo dłużej i dokładniej oddziałuje ze ścianą naczynia. Gęsta konsystencja dłużej pozostaje w naczyniu i lepiej przylega do śródbłonka. 

Zabieg tego typu jest przeznaczony do zamykania większych naczyń jak perforatory żylne, bocznice, czy główne pnie naczyniowe we wczesnej fazie niewydolności. Jest zabiegiem bardzo dobrze przebadanym i bezpiecznym. Posiada jednak ograniczenia w stosunku do naczyń o dużej średnicy. 

Echoskleroterapia jest zabiegiem, podczas którego do lokalizacji naczynia wykorzystujemy aparat usg. Dzięki temu jesteśmy w stanie odnaleźć rzeczywiste źródło niewydolności i w sposób bardzo precyzyjny...

 

Echoskleroterapia jest zabiegiem, podczas którego do lokalizacji naczynia wykorzystujemy aparat usg. Dzięki temu jesteśmy w stanie odnaleźć rzeczywiste źródło niewydolności i w sposób bardzo precyzyjny dokonać jego zamknięcia. Jest to obecnie najbardziej skuteczna forma podania preparatu do naczyń położonych głębiej.

Jest bezpieczna, ponieważ dzięki możliwości usg cały czas monitorujemy miejsce, w jakim znajduje się preparat. Do tego typu zabiegów używamy zwykle formy spienionej preparatu. 

Jest to zabieg, w którym do lokalizacji naczyń używamy naszych oczu. Podczas takiego zabiegu zamykamy jedynie naczynia położone powierzchownie. Taka technika nie pozwala na lokalizację...

Jest to zabieg, w którym do lokalizacji naczyń używamy naszych oczu. Podczas takiego zabiegu zamykamy jedynie naczynia położone powierzchownie. Taka technika nie pozwala na lokalizację źródła problemu. Podczas zabiegu możemy użyć preparatu w postaci płynu jak i piany. 

Jest to zabieg skleroterapii, w którym w celu zabezpieczenia dojścia do naczynia żylnego używamy specjalnych cewników naczyniowych. Cewniki naczyniowe to specjalne rurki, które wcześniej wprowadzamy do żyły...

Jest to zabieg skleroterapii, w którym w celu zabezpieczenia dojścia do naczynia żylnego używamy specjalnych cewników naczyniowych. Cewniki naczyniowe to specjalne rurki, które wcześniej wprowadzamy do żyły. Różnią się one długością od kilku do kilkudziesięciu centymetrów.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu wejścia do naczynia możemy podać bardzo dużą ilość preparatu do jednego miejsca. Takie zabiegi dedykowane są do nietypowych naczyń lub do naczyń o dużej średnicy.

Jest to rozszerzony zabieg skleroterapii przy użyciu cewników. Podczas tej procedury w celu obkurczenia dużego naczynia podajemy w jego okolice specjalny preparat obkurczający. Zabieg ten zawsze jest połączony...

Jest to rozszerzony zabieg skleroterapii przy użyciu cewników. Podczas tej procedury w celu obkurczenia dużego naczynia podajemy w jego okolice specjalny preparat obkurczający. Zabieg ten zawsze jest połączony z wcześniejszym zabezpieczeniem naczynia przez wprowadzenie do jego światła cewnika naczyniowego.

Tego typu skleroterapii używamy do naczyń o bardzo dużej średnicy. Jest to najbardziej efektywny zabieg skleroterapii do zamykania dużych naczyń. 

Możliwe powikłania po zabiegu

Zabieg skleroterapii jest zabiegiem bardzo bezpiecznym. Wykonywany przez doświadczonego lekarza rzadko daje działania niepożądane. Jednakże jak każdy zabieg w pewnych sytuacjach może je spowodować.

Do najczęstszych powikłań należą: 

  • Siniaki i zaczerwienienia
  • Obrzęk, zwłaszcza wokół kostek

Do dużo rzadszych powikłań możemy zaliczyć: 

  • Przebarwienia
  • Matting, czyli wysyp drobnych pajączków 
  • Reakcję alergiczną