Badanie USG - FAQ

Badanie usg żył wykonywane jest na stojąco i leżąco. W pozycji stojącej pacjent badany jest na specjalnym podeście. Osoba badana stoi na przeciwko lekarza. Badanie wykonywane jest do wysokości pachwin. Część w pozycji leżącej polega na badaniu jamy brzusznej i nóg. U pewnych osób może zajść  konieczność rozszerzenia badania o inne partie ciała, w których również występują problemy żylne. Badanie jest całkowicie bezbolesne.

Opis badania jest dowodem przeprowadzenia badania i postawienia diagnozy. Opis często zawiera również rekomendacje lekarza do przeprowadzenia konkretnej terapii. Opis powinien być wykonany po każdym badaniu diagnostycznym kluczowym dla przeprowadzenia leczenia. 

Badanie usg ocenia przepływ krwi w żyłach. Dzięki temu możemy zbadać, jak funkcjonują nasze zastawki. Dzięki badaniu widzimy również, co dzieje się wewnątrz naczynia. Pozwala to na zobrazowanie drożności naczynia – czyli czy nie występuje u nas zakrzepica.

Ważne jest, aby usg żył wykonywała osoba z dużym doświadczeniem, nie tylko w diagnostyce, ale również w leczeniu niewydolności żylnej. Posiadanie wiedzy z zakresu diagnostyki i leczenia pozwala na przeprowadzenie badania, które realnie zaplanuje leczenie. Badanie oprócz informacji o stanie żył powinno być również planem zabiegu. Najlepiej wykonywać badanie u tej samej osoby, u której będziemy poddawać się leczeniu. 

Skleroterapia - FAQ

Ilość naczyń jaka może ulec zamknięciu podczas jednego zabiegu jest zmienna i zależna od typu i wielkości naczyń. W mojej praktyce podczas jednej sesji staram się zamknąć, jak największą ilość zmian. Granicę wyznacza maksymalna dawka preparatu jaką można podać jednej osobie. Jest ona zależna od płci, wieku i wagi osoby.

Tak. Tuż po zabiegu naczynka chowają się i są niewidoczne. W kilka dni później wychodzą i często noga wygląda gorzej niż przed zabiegiem. Wynika to z procesu gojenia się naczyń. Jest to stan całkowicie normalny. 

Zabieg skleroterapii jest to procedura polegająca na podaniu leku do światła naczynia. Po przedostaniu się preparatu do światła żyły dochodzi do jej podrażnienia, obliteracji i eliminacji. 

Zabieg skleroterapii powoduje w znacznej części przypadków jego trwałe usunięcie żylaka. Usunięte naczynie zostaje najczęściej wchłonięte i zanika. Jeżeli jednak Pacjent posiada predyspozycje do niewydolności żylnej to prawdopodobnie dojdzie do pojawienia się innych nowych zmian. Sytuacja jest analogiczna do próchnicy, gdzie wyleczenie jednego zęba nie powoduje, że inne zęby nie będą chore. Niewydolne żyły należy sukcesywnie leczyć.

Zabieg laserowy - FAQ

W mojej praktyce do zabiegu laserowego usuwania żył wykorzystuje znieczulenie tumescencyjne. Jest to forma znieczulenia miejscowego. Znieczuleniu poddawana jest jedynie leczona żyła. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny, a pacjent jest w stanie od razu po zabiegu wstać i udać się do domu.

O rozległości zabiegu i ewentualnym zamknięciu 2 lub większej ilości żył podczas jednej sesji decyduje lekarz wykonujący zabieg. Decyzja jest bardzo indywidualna.

Zabieg laserowego zamykania żył, czyli ich obliteracji polega na wprowadzeniu do naczynia światłowodu, który za pomocą wiązki laserowej obliteruje chore naczynie. Zabieg jest bardzo mało inwazyjny.

Zabieg laserowego usuwania żył dzięki zastosowaniu znieczulenia tumestencyjnego jest całkowicie bezbolesny. Jedyny dyskomfort jaki występuje w czasie zabiegu wynika z podania znieczulenia. Znieczulenie podawane jest cieniutką igiełką i trwa około 3 minut.