Badanie USG - FAQ

Ważne jest, aby usg żył wykonywała osoba z dużym doświadczeniem, nie tylko w diagnostyce, ale również w leczeniu niewydolności żylnej. Posiadanie wiedzy z zakresu diagnostyki i leczenia pozwala na przeprowadzenie badania, które realnie zaplanuje leczenie. Badanie oprócz informacji o stanie żył powinno być również planem zabiegu. Najlepiej wykonywać badanie u tej samej osoby, u której będziemy poddawać się leczeniu. 

USG dla lekarza flebologa jest jak stetoskop dla internisty. Lekarz flebolog wykorzystuje ultrasonograf na każdym etapie, podczas diagnozy, leczenia, jak również w czasie kontroli pozabiegowej. Jest to obowiązkowy przyrząd pomocniczy każdego lekarza zajmującymi się leczeniem żył. 

Badanie usg ocenia przepływ krwi w żyłach. Dzięki temu możemy zbadać, jak funkcjonują nasze zastawki. Dzięki badaniu widzimy również, co dzieje się wewnątrz naczynia. Pozwala to na zobrazowanie drożności naczynia – czyli czy nie występuje u nas zakrzepica.

Aby zbadać stan naszych naczyń żylnych powinniśmy zapisać się na badanie usg Doppler żyl kończyn dolnych. Jest to inne badanie niż usg tętnic. Żylaki i popękane naczynka powstają w wyniku choroby żył, więc to powinniśmy badać. Takie badanie najlepiej wykonać u lekarza flebologa.

Skleroterapia - FAQ

W związku z tym, że skleroterapia jest to zabieg polegający na obliteracji chorego naczynia efekt nie jest widoczny od razu po zabiegu. Naczynie zostaje usunięte od wewnątrz, a nie wyrwane.  Całość leczenia toczy się w naczyniu. Czas gojenia trwa około 4 tygodni i po takim czasie możemy oceniać efekt zabiegu.

W mojej praktyce do zabiegu skleroterapii wykorzystuje się tylko najlepszy i najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Używam specjalnych przyrządów w celu minimalizowania doznań bólowych. Dolegliwości związane z zabiegiem pochodzą jedynie z nakłuć cieniutką igiełką. Pacjenci ogólnie oceniają zabieg, jako mało bolesny.

Zabieg skleroterapii jest bardzo skutecznym zabiegiem przeznaczonym do zamykania naczyń mniejszego kalibru. Ze względu na subtelne działanie nie stosuje go w swojej praktyce do usuwania dużych niewydolnych naczyń. Takie działanie często kończy się rekanalizacją, czyli wtórnym otwarciem się naczynia.

Tak. Tuż po zabiegu naczynka chowają się i są niewidoczne. W kilka dni później wychodzą i często noga wygląda gorzej niż przed zabiegiem. Wynika to z procesu gojenia się naczyń. Jest to stan całkowicie normalny. 

Zabieg laserowy - FAQ

Po zabiegu laserowego usuwania żył konieczna jest wizyta kontrolna. W mojej praktyce jest ona zawsze bezpłatna i odbywa się w okresie od 3 do 10 dni od dnia wykonania zabiegu. Wizyta jest bardzo krótka, ale konieczna. Sprawdza czy całe naczynie jest prawidłowo zamknięte i czy wszystko dobrze się goi. 

Zabieg laserowego usuwania żył dzięki zastosowaniu znieczulenia tumestencyjnego jest całkowicie bezbolesny. Jedyny dyskomfort jaki występuje w czasie zabiegu wynika z podania znieczulenia. Znieczulenie podawane jest cieniutką igiełką i trwa około 3 minut.

Do normalnego funkcjonowania można wrócić od razu po zabiegu laserowym. Od razu po zabiegu pacjent jest w stanie normalnie funkcjonować

W mojej praktyce do zabiegu laserowego usuwania żył wykorzystuje znieczulenie tumescencyjne. Jest to forma znieczulenia miejscowego. Znieczuleniu poddawana jest jedynie leczona żyła. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny, a pacjent jest w stanie od razu po zabiegu wstać i udać się do domu.