Badanie USG

Aby zbadać stan naszych naczyń żylnych powinniśmy zapisać się na badanie usg Doppler żyl kończyn dolnych. Jest to inne badanie niż usg tętnic. Żylaki i popękane naczynka powstają w wyniku choroby żył, więc to powinniśmy badać. Takie badanie najlepiej wykonać u lekarza flebologa.

Opis badania jest dowodem przeprowadzenia badania i postawienia diagnozy. Opis często zawiera również rekomendacje lekarza do przeprowadzenia konkretnej terapii. Opis powinien być wykonany po każdym badaniu diagnostycznym kluczowym dla przeprowadzenia leczenia. 

Do badania usg żył nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ze względu na to, że oprócz żył kończyn dolnych bada się również jamę brzuszną, lepiej nie spożywać w dzień przed zabiegiem potraw rozdymających (kapusta, fasola itp).

Ważne jest, aby usg żył wykonywała osoba z dużym doświadczeniem, nie tylko w diagnostyce, ale również w leczeniu niewydolności żylnej. Posiadanie wiedzy z zakresu diagnostyki i leczenia pozwala na przeprowadzenie badania, które realnie zaplanuje leczenie. Badanie oprócz informacji o stanie żył powinno być również planem zabiegu. Najlepiej wykonywać badanie u tej samej osoby, u której będziemy poddawać się leczeniu. 

Skleroterapia

Zabieg skleroterapii jest to procedura polegająca na podaniu leku do światła naczynia. Po przedostaniu się preparatu do światła żyły dochodzi do jej podrażnienia, obliteracji i eliminacji. 

Zabieg skleroterapii powoduje w znacznej części przypadków jego trwałe usunięcie żylaka. Usunięte naczynie zostaje najczęściej wchłonięte i zanika. Jeżeli jednak Pacjent posiada predyspozycje do niewydolności żylnej to prawdopodobnie dojdzie do pojawienia się innych nowych zmian. Sytuacja jest analogiczna do próchnicy, gdzie wyleczenie jednego zęba nie powoduje, że inne zęby nie będą chore. Niewydolne żyły należy sukcesywnie leczyć.

W związku z opracowaniem specjalnych procedur oraz zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu i preparatów w mojej praktyce zabiegi skleroterapii wykonuję cały rok.

W okresie od 2 do 5 tyg po zabiegu na nodze, podskórnie mogą pojawić się wyczuwalne zgrubienia. Sytuacja taka ma miejsce zwłaszcza w przypadku zamykania dużych naczyń. Jest to stan normalny i jest to proces leczenia. Jeżeli jednak zgrubienia są bolesne i zaczerwienione to powinno zgłosić się ten problem lekarzowi i udać na wizytę kontrolną. Lekarz podczas wizyty wykona nakłucie bolącego miejsca cieniutką igiełką i przez to przyspieszy proces leczenia. Czasami konieczne może być przepisanie leków przeciwzapalnych.  

Zabieg laserowy

O rozległości zabiegu i ewentualnym zamknięciu 2 lub większej ilości żył podczas jednej sesji decyduje lekarz wykonujący zabieg. Decyzja jest bardzo indywidualna.

W związku z opracowaniem specjalnych procedur oraz zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu w mojej praktyce zabiegi laserowe wykonuje cały rok. 

W mojej praktyce do zabiegu laserowego usuwania żył wykorzystuje znieczulenie tumescencyjne. Jest to forma znieczulenia miejscowego. Znieczuleniu poddawana jest jedynie leczona żyła. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny, a pacjent jest w stanie od razu po zabiegu wstać i udać się do domu.

Zabieg laserowego usuwania żył to jedna z najbezpieczniejszych metod usuwania niewydolnych naczyń. Bezpieczeństwo zabiegów może zostać osiągnięte, jeżeli będzie on wykonywany przez doświadczonego lekarza przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu.