Badanie stanu żył wykonuje lekarz posiadający szeroką wiedzę z zakresu ultrasonografii przy użyciu specjalistycznego aparatu USG. Badanie ma za zadanie uwidocznić stan naczyń żylnych, potwierdzić lub wykluczyć występowanie skrzepów (zakrzepicy), zobrazować kierunek przepływu krwi oraz zbadać funkcje zastawek czyli ich wydolność.

Etapy badania

Badanie składa się z kilku etapów. Etapy mogą być wykonywane równocześnie lub oddzielnie.  W pierwszym etapie lekarz stara się ocenić drożność, czy  w świetle naczyń nie ma zmian mogących odpowiadać świeżej lub przebytej zakrzepicy. W tym celu wykonuje się dokładne badanie oraz przeprowadza próbę uciskową. Próba uciskowa jest to uciskanie naczyń. Jeżeli w świetle naczynia występuje skrzep to nie jest możliwe całkowite zamknięcie światła w wyniku przyłożonej siły. Przy braku zmian w świetle, ucisk powoduje całkowitą kompresję naczynia.

Badanie takie powinno obejmować wszystkie główne naczynia kończyn dolnych oraz naczynia mięśni podudzia. Często lekarz rozszerza badania o naczynia zlokalizowane w jamie brzusznej, w okolicy podbrzusza, czy też klatki piersiowej/ ewentualnie okolice odbytu.  Etap ten ma wykluczyć patologię jaką jest zakrzepica żylna. 

Kolejny etap ma za zadanie pokazać stan zastawek żylnych. W tym celu w pozycji stojącej wykonuje się uciski dłonią/palcami na naczynia. Dzięki tej czynności, przy pomocy aparatu usg można ocenić czas przepływu krwi. Najważniejsza jest ocena długości powrotu krwi. Jeżeli jest on wydłużony, świadczy to o nieprawidłowej funkcji zastawek żylnych. Stan taki określamy jako niewydolność żylną.